tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

I need help writing a 5 paragraph persuasive essay. The topic is: Agree/Disagree, stories with Suprise endings using situational irony is the best. I agree, but
I need help writing a 5 paragraph persuasive essay. The topic is: Agree/Disagree, stories with Suprise endings using situational irony is the best. I agree, but
one meter is approximately equal to 39.39 inches. about how many inches are in 5 meter
walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much
What does this mean?The levying money for or to use of the crown by pretense of prerogative,without grant of parliament, for long time, or in other manner than
What is larger 0.6 or 3/4 explain?
What numbers add up to -5 and multiply to get -90
what are the effects of global warming
How many seismic stations are needed to determine the location of an earthquake's epicenter?
how do you solve: 4 + |k + 1| <15