marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

Hildegard frequently offered her interpretations of political events and religious doctrine to
The quadratic x^2-4x-14=3x+16 has two solutions. What is the positive difference between these solutions?
what are the two parts of a lipid
How do the roots of most plants obtain food for survival? A)They store food within them. B)The phloem tissue carries food to the roots. C)They survive by abs
THIS IS MUSIC/MATH PROBLEMS ANSWER FIRST 2 quarter note+quarter note=1 HELP PLEASE
The American diet is limited in healthful _____ fatty acids, which include _____ and _____, both found abundantly in fish oils.
A 9-foot piece of wood is cut into 5 equal sections. Which equation shows how to find the number of feet in each section?
solve for first two positive solutions sin(3x)cos (4x)+cos(3x)sin(4x)=-0.9
Put the stages of circulation in order by matching each stage with it number order. Begin with "first" and end with "last."
Which of the following drugs is not a hallucinogen?