mayajackson2021
mayajackson2021 mayajackson2021
  • 02-09-2019
  • Mathematics
contestada

Two shirts and one tie costs $42, but one shirt and two ties cost $39. What does one shirt cost?

Respuesta :

isabellaaaa51
isabellaaaa51 isabellaaaa51
  • 02-09-2019
let s = shirts
let t = ties
2s + t = 42
s + 2t = 39
s = 15
t = 12
one shirt equals $15
Answer Link

Otras preguntas

please asap correct answer gets brainliest
- What is the main difference between the local families at the ball and the new arrivals, the Bingleys and Mr. Darcy? A. The newcomers are very wealthy and fro
Your friend insists on asking to whom everything belongs. You respond to your friend very emphatically.
Claire has $88.50 in her bank account. She gets paid for 8 hours of work and deposits her entire paycheck. Now she has $180.50 in her account. How much does Cla
Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
Please help and thank you.
In which state of the following compounds does nitrogen have the most positive oxidation state? group of answer choices no2 nano2 hno3 n2o nh4cl
What devices are used by operators to block out scattered radiation? A) Lead barriers/shields B) Digital subtraction devices C) Intensifying screens D) Parallel
Please help me please
Which was a goal of both the Compromise of 1820 (Missouri Compromise) and the Compromise of 1850? supporting states rights preserving the Union keeping slavery