jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

How can almanacs be used as references?an almanac is a thesaurus.A. TrueB. False
There are 1800 pupils in a school. 20% of the pupils are in Year 8. 65% of the Year 8 pupils are girls. How many Year 8 girls are there in the school?​
Please answer.. I really need help
Question 2 of 25 : Select the best answer for the question. 2. What is $3,850 minus $925 ? A. $925 B. $3,850 C. $2,925
What role did Lincoln's Emancipation Proclamation play in shaping the Union's attitudes toward the Civil War? It led some abolitionists in the North to switch
The interior angle of a regular polygon is 19 times the size of the exterior angle. calculate the size of the interior angle and the number of sides the polygon
Question9 A quel periode a l existence du poete la deuxieme strophe renvoie t elle justifier votre reponse
What is metallic bond
If you see a red and a white light ahead when boating at night, you should
How can almanacs be used as references?an almanac is a thesaurus.A. TrueB. False