awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

I NEED HELP PLZ AND THANK YOU THIS IS DUE
Label the parts of the diagram using key terms from the lesson. Look at the pictures below. What type of arch, vault, or dome is each? A) An ornate building wit
-45 + s = -105, s = ?
PLEASE DON'T WASTE MY POINTS!! It's middle school math so it should be easy. If my points aren't wasted then I'll give away 200 points FREE! Also, it shows on m
what can i do when im sad answer ​
Write the word or phrase that best completes each statement or answers the question.
Why were plantations not profitable in the New England Colonies?
1. Les gants de Stéphane sont ____ 2. Le tee-shirt d'Amina est ____ 3. La robe de Sandrine est ____ 4. Le blouson de Stéphane est ____ 5. Le chemisier de Valéri
Help. It says, Find m
If you get stuck in the window of a car. What do you do?