daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the function c(x) =9(x+3) using the distributive property
What is Sir Francis Drake hardships
When was World War I?
in what ways is climate controlled by the sun and the water cycle ?
is it possible for a distance versus-time graph to be a vertical line?
Does the depth of a pan affect how water freezes?
What is two thirds minus six thirds
You have a cylinder with a diameter of 15 inches and a height of 12 inches. What is the volume of the largest sphere thg will fit inside it? If you can will you
two identical freight cars roll without friction towards each other on a level track. one car rolls 2 m/s the other 1 m/s. after the cars collide they couple an
Trying to translate word problems. Five times the sum of 3 and twice some number is 70. what is the number?