vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

In a class of 7, there 4 syudents who play soccer. If the teacher chooses 3 students, what is the probability that none of the three of them play soccer
–Tú 1. ________ la lechuga y yo quiero la cebolla. –¿Qué 2. ________ ella? –El pepinillo. 1. quiere 2. prefiere 1. quieres 2. prefieres 1. quiere 2. prefier
Evaluate (2-3)*(4) - 9 = 3.
Simplify by dividing (-3/8) divided by 5/9 A= -15/27 B=15/27 C=-27/40 D=27/40
Why do you think the government of South Africa treated their own citizens in his way
ELEM HERE What is a hydronium ion? * Your answer
A fossil is found that contains 10% of the amount of carbon-14 found in a living being. About how old is the fossil? A. 15,300 years B. 17,600 years C. 19,200
how did the movement known as progressivism impact the people of Texas
When studying the era of exploration and colonization, which of these is most associated with the term "New World"​
ANSWER FAST PLZ!!!!!!!!!