idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

Combine like terms (Circle, Square, Underline): 2x + 3x^2 + 5x^2 - x + 7
Which one of the following statements is true of parallel lines? A. They intersect at more than one point. B. They intersect at one point. C. They never
a decmal equasion with the product of 3.15 with out useing 1 as a factor
what is the difference between early women and modern women
a model car has a scale of 3 cm : 2 m. The length of the actual hood of the car is 1 m. What is the length of the model?
What is the result when the number 50 is increased by 10%
Please help.. for these questions I just need to make up answers.. It can be whatever color or price or number (: - no translators - 1. Combien coûte le chapea
How can you use models to find factor
what caused the quiet depression during the 1920s
What's the square root of 0.4 repeating