chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?
a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?
What culture believes health is harmony between man and nature?
what is the simplest square root of 1345? no decimals please
how might a scientist a determine  whether trait sex-linked by observing the offspring of several genetic crosses
What is a group of organisms that look alike and can reproduce among their selfs ?
Fragment in this sentenceWith her heavy dictonary, Donna thumps the top other ancient computer monitor.  Whenever the color tint flickers from normal to sickly
why can parents who are heterozygous for type a and type b blood have children with any of the four human blood types?
A number cube is rolled 24 times and lands on 2 four times and on 6 three time. Find the experimental probability of not landing on a 6
what is the simplest square root of 1345? no decimals please