daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

I am a grade 9 student currently studying biology, chemistry and more as my electives. \ desire to be a doctor and is amazed by the human body and structures of
Using the formula P = I * V, if current (I) is 10A and voltage (V) is 120V, what is the power (P) in watts? a. 1200 watts b. 1.2 kW c. 1000 watts d. 12 kW
The figure below shows a partially completed set of steps to construct a rhombus PQRS: Two equal sides of a rhombus PQRS are drawn. PQ that makes an acute angl
Find the word that has the same beginning sound as "thought"?a. think b. take c. taste
Find ration of 350g to 7kg​
what % of food in the grocery store contains added sugars?
Show that the set of all elements of the form (x²y, x³z, 2xy - z), where x, y, z ∈ ℝ, is a subspace of ℝ³.
What is the full form of WHO?
who was the resident of usa in1983
Show that the set of all elements of the form (x²y, x³z, 2xy - z), where x, y, z ∈ ℝ, is a subspace of ℝ³.