jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

use the number 3, 3, 5, and 6 only once, along with +, -, ×, ÷, or () to get a result of 3 ​
Please help if you can solve this puzzle I don’t know how to do it
SOMEONE HELP??????!!!!!!!
Why Farmers kill the silkworm inside the cocoon .​
This is easy someone help! Tim found out he was allergic to nuts the day before winning a lifetime supply of cashews. This is an example of 1. irony. 2. an all
select the correct answer from each drop down menu why was the Whig party created
Write the coordinate of the point in the diagram. Write answers using no spaces. For example (3,2,0) or (-2,-7,9). 5 --5 5 y 5 -5 HELPPPP
13.  Choose the correct answer. _____ would be the unit for the length of a fence. Grams Meters Celsius Seconds
An individual who was convicted 20 years ago is dying of cancer. A petition is made to release the inmate. What is this known as? Mitigating circumstance Conf
8.542 in expanded form