nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Your firm is the external auditor of Downe Ltd (Downe). It has accepted a non-audit engagement to review and report on the internal controls over sales, purchas
A. Identify TWO types of political boundaries shown on the map above. B. Explain how ONE type of boundary on the map impacts human populations. Be sure to expl
the number of elementary and high school students who joined the math club may be expressed as 3⁴ + 1. Evaluate 3⁴ + 1.asap need solution pls ​
g(n) = -2n -4 f(n) = 3n +1 Find g(n) *f(n)
HELP FAST 10 POints ............
A moving sidewalk travels at a rate defined by the function f(x). A boy on the sidewalk is walking at a rate defined by the function g(x). The sum of the functi
Features that make an area unique and different with both human and physical characteristics
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLY AND 5.0 RATING
What is the missing term? Please help me!
Find the measure of x. X 55° 80 X = [ ? ] Round to the nearest tenth.