herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

Which tense allows for the sequencing of two or more noncontinuous events that occur in the same time period?
During the Golden Age of Athens, male citizens
In what way was Reagan able to influence national policy decades after he was no longer president
What is 0.65 in expanded form
The charge on an electron is: positive negative neutral unknown
How does a pedometer help people reach their fitness goals? a. It measures calories burned. b. It usually doubles as an MP3 player and keeps people motivated.
Which of the following best defines diction? A. simile B. symbolism C. word choice D. dialogue
Why is it important to be able to write a fraction in simplest form?
Which sentence uses parallelism correctly? Students should be careful when driving to school because it can be dangerous and also makes them late. Voluntee
who was born 3 years before slavery ended