ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

3r(2p-5)-p(2p-5) factorise it
The skin helps eliminate waste from the body though
a signal word is? a word that tells the reader to look at the footnotes or bibliography a word that indicates whether a comparison or contrast is being used a w
A negative economic effect of world war 2 was
what is the percent by mass of carbon10 hydrogen 14 nitrogen 2
what kinds of polygons are symmetrical? a. circles b. scalene triangles c. all regular polygons d. none of these
all countries have what type of economy
convert 11.42424242 to a rational expression
what does hola como estas mean
investigate why inquiries and serious case reviews are required and how sharing of findings affects practice