blackqueen1029
blackqueen1029 blackqueen1029
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

strawberry candy cost 3¢ more than lollipops.

sarah pays 54¢ for 2 strawberry candies and 4 lollipops.

write an equation and solve for your variable.

Respuesta :

rfisher23nms
rfisher23nms rfisher23nms
  • 02-11-2017
The answer is 54 divided by 4
Answer Link

Otras preguntas

Alarm care business charges $24 an hour plus a standard equipment fee 4 hours of work cost $126 write an equation in point slope form to describe the situation
Solve this question while factoring x²+ 10x+25=0
If it takes frank three hours to assemble seven bikes, how long will it take him to assemble the 35 needed for the Christmas sale?
write a short pragrph about sibling rivalry
Christina has 15 pencils inside her desk. Her friend Alana gives her 24 more pencils. How many pencils does Alana have now?
The sum of all angles in a rigging triangle ( all triangles) are a total of how many degree?a) 180°b) 135°c) 90°d) 45°
If k=p+2q/3 find the value of p when k=7 and q=9
The sidewalks and roads around your school are in a poor condition and the school is also often overloaded. Write to the municipality where you complain about t
Eric has 240 coins in his collection 11/20 of the coins are pennies 4/20of the coins are nickels the rest of the coins are quarters How many quarters are there
is this a proper sentence If i was faster,i would have won the race?