alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

a answer plss. plss​
What type of sentence is Alice and James klent to the park in the evening
Scientists believe that dinosaurs became extinct after a huge hail storm. True False
how to determine the acceleration due to gravity on the surface of the moon, pls explain step by step and equipment needed for this experiment
According to Jefferson, who should have the power of government?
In order to gain more power for monarchs, whose power did absolute monarchs weakened? A. Peasants B. Middle class C. Kings D. Nobles
As a result of ________________________between 10 million and 16 million Africans were forcibly brought to the Americas. a. the Navigation Acts b. mercantilism
y 40 y = 2x 30 Which of the statements about the graph of the function y = 2% are true? Check all of the boxes that apply. The domain is all real numbers x beca
PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIESTTTT
Define recidivism and explain its role in the criminal-justice system.