kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

What is the mass of 5 moles of iron (Fe)
Which sentence has an adjectival phrase underlined? Question 28 options: My college roommate lives in Honduras now. Penelope and Sergio met in Florence, Ita
PQRS is a quadrilateral. <PQR = (7x-2) PSR = (5x+14) what is the measure of angles PQR and PSR?
Calculate the distance a plane flies on a 7.95-hour flight from chicago to london. assume a constant speed of 800.0 km/h.
Which of the following was a move made by the Soviet Union to spread communism throughout the world?
Evaluate: -5g - 6 for g = -2 A. 4 B. 16 C. 10 D. -13
PLES HALP LINKK ATTTACHED
VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV
Could someone explain this.Brainliest
Solve the proportion using cross products. Round to the nearest hundredth if necessary. $18.45/m gal = $3.60/7.5gal