sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

(√-15)(√-6), with steps please. Thank you.
Imagine if sigmund freud were to go to carl rogers for therapy. freud's major complaint is depression due to distress over the lack of positive response to his
When you buy a set of speakers, best buy asks if you would like to purchase insurance for your speakers. assume that paying for new speakers for customers who l
Can you plz help me on this plz all of it
56868×677433576432answer the question please I am running out of time
someone from spain is called1.espanol 2.Espanol3.espana4. espano
President ________ complained that americans were suffering from a sense of national malaise because they were so focused on materialism that they were experien
Look at picture. Tell me what G(x)=?
Last points I got please help
A water tank with 265 gallons of water has a leak. After 5 hours, the tank is completely empty. Select all the unit rates to describe this situation. Answer Cho