joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 44+ )
Otras preguntas
what is the equation of the line that passes through the point (6,3) and has a slope of -1/3
How does critically analyzing technology add value to interactions with people in personal and professional contexts?
If I f cosx=1/4 and sinx=15√/4, find tanx. Question 4 options: 15−−√ 1/15√ 15√/15 4
Ryan gathered data about the age of the different dogs in his neighborhood and the length of their tails. which best describes the strength of the correlation,
Consider the standing wave on a guitar string and the sound wave generated by the string as a result of this vibration. what do these two waves have in common?
How is a post from a social media influencer different than a comment from a regular consumer? The influencer is paid to post the product The post by the influe
The idea of controlling humans through biological engineering is an example of blank contacts with an extreme form of State control. Such a context fits in the
Stomata- specialized cells that contract and expand to open or close pores for gas exchange. Stomata can adjust to temperature, staying ______________ when temp
On a map the length of a lake is 4.5 centimetres. The actual length of the lake is 2.7 kilometres. Write the scale of the map as a ratio in the form 1 : n.
How did the imperatives of the Cold War shape gender roles and society's expectations of women?