jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

What is 0.003is 1/10 of
There are 21 students  in Mr.Tentlers  class The students divided themselves evenly  into 3 groups.how many  students  are in each  groups?
A somatic cell of the common octopus (Octopus vulgaris) has 56 chromosomes. What number of chromosomes will an octopus gamete contain? A. 14 B. 28 C. 56 D. 112
How do I simplify 9/243
Explain 12 divided by 15
What is 0.003is 1/10 of
What is 14 hours after 3 : 00 a.m?
The value of the underlines digit in (3) 326,619 is 3 hundred thousand true or false
What is the value of the digits 4 in the number 84,230
A certain type of carpeting is 30 inches wide. How many yards of this carpet will be needed to cover a floor that measures 20 feet by 24 feet?