krystal121
krystal121
01-06-2017
Mathematics
contestada
Why is it so expensive to buy organic food
Respuesta :
wilderbeast1
wilderbeast1
01-06-2017
A few reasons are:
1)
They contain very little to no chemicals
2)
It takes more work to grow, care for, and harvest
3)
Majority of farmers produce organic food as a living so it has to be more expensive if they actually want to make a profit
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 65+ )
Otras preguntas
‼️‼️Pls Pls help, this is due soon and I will give brainliest to first correct answer‼️‼️ Which problem will graph as shown A) -17 < 3 - 5x B) 17 > 3 -
Oranges sell for $5.00 per bag. If there are 10 oranges in each bag, how much is the price per orange? A $2.00 per orange B $0.50 per orange C $0.20 per orange
PLEASE HURRY WILL GIVE BRAINLIST
Diego will ship 8 boxes in a large carton that is the shape of a right rectangular prism. Each box is 13 inches by 5 inches by 6 inches. Diego determined the v
What is the formula for finding surface area of a side of a rectangular prism?
Two kinds of Power Place each example in the correct category. Which activities demonstrate expressed powers, and which demonstrate implied powers? raising taxe
________ figures are the same shape but have different sizes.
3. According to the Presidential Succession Act of 1947, which of these officers follows the Vice President in the line of presidential succession? Speaker of t
What is the result when 4x^4+17x^3+10x^2-7x+184x 4 +17x 3 +10x 2 −7x+18 is divided by x+2x+2?
sjsbwjsjehgshdisiwhbdbfjsiwjwb dvdhdiejbef