alexusazbell alexusazbell
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

If 3 pomegranates and 2 kumquats cost $13, and 2 pomegranates and 4 kumquats cost $10, what is the price of one kumquat in dollars?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2017
3p + 2k = 13
2p + 4k = 10

multiply 1st equation by (2)

6p + 4k = 26
2p + 4k = 10
----------------subtract
4p = 16
p = 4

3p + 2k = 13
3(4) + 2k = 13
2k = 13 - 12
2k = 1
  k = 1/2
  k = 0.5

answer:
price of one kumquat in dollars = $.50 or 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

Part A: Michael bought vegetables that weighs 4 pounds. How many ounces does the vegetables weigh? Show your work. (5 points) 1 [16 ounces = 1 pound]
Which expression is equivalent to 5/2(2x+1)?
HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH PROBLEMS
plzz help due in a few min!
which president was head cheerleader in high school?
What type of reaction is depicted in the equation below? X + Y - XY O Combustion O Decomposition Synthesis O Double Replacement
In class of 30 student, 10% of the students are male. How many female students are in class? Plz help me
help... i need answers accurate answer will receive lots of points
Simplify please!!!!!!!!!!!!!!
how could scientitsts use data from tree rings to learn more about ecosystems in the past? use evidence from the tree ring illustration to support your answeer​