ChiemekaN402879 ChiemekaN402879
  • 04-11-2022
  • Mathematics
contestada

3. Michael had $20 to spend on seven apples. After buying them you had $6. How much did each apple cost?

Respuesta :

IrianaL350802 IrianaL350802
  • 04-11-2022

Michael had $20 to spend on seven apples. After buying them you had $6. How much did each apple cost?​

The answer:

the cost of the apples = 20 - 6 = $14

He bought 7 apples

so,

The cost of one apple = 14/7 = $2

So, the cost of each apple = $2

Answer Link

Otras preguntas

List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers.
What are the 4 main products for southeast
How do you say I was born in the Philippines in Spanish
how do you now 11/33 is a simplest form
Why did populations soar between 1800 and 1900?
What is the meaning of Pangaea
which is more acidic pH2, pH4 or pH6?
water in a pan over a radiator evaporates much faster than a water pan in a table ???? i need help ppl
The distance of a wave crest from its resting. position is its. out of A. Wavelength B. Amplitude C. Height
Write an equation for a non-vertical line that contains the point ( 2,-4 )