ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

Convert 3/10 into a mixed fraction Explain how you get your answer I’m really stuck thanks
PLEASE HELP!! Two consecutive numbers can be represented by x and x +1. The product of two consecutive numbers is equal to 35 more than eleven times the sum of
According to Yale Professor Craig Wright, what is a faun
Were Romeo and Juliet Destroyed by their own flaws?
In the late Middle Ages, there was a renewed interest in learning. What was the main cause of this?
the perimeter of a rectangular campsite is 64m and its area is 207m^2. find the length and breadth of the campsite
I'm thinking A or D? Does anyone know the correct answer and why?
Outline personal benefits of building effective working relationships with colleagues
I'm thinking A or D? Does anyone know the correct answer and why?
Need help on these easy A B C D questions