cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation 3 (x+ 4.5) = 36 one step at a time. Use the diagram to help you (EXPLAIN. step BY step)
Three students measured the volumes of a pebble whose accepted volume is 2.71 cm3. Which list represents both accurate and precise: A: 2.60 mL, 2.60 mL, 2.59 m
In witch statement dose the writer use the pronoun correctly
how do I type an argument essay?
This is my French work that I need help with ASAP
Why do my points keep decreasing? Every time I ask a question or give brainliest/ even answer a question it subtracts some of my points does anybody know why ?
PLS HELP:( The Strategic Defense Initiative was Reagan’s plan to use new technology to ___ -attack other nations -destroy missiles in space -Implement a nuclea
In the context of industrialization, how does the use of the building materials in Image 1 compare to the use of building materials in Image 2 ? QUICK PLZ
Who won the First Battle of Bull Run? North West South East no one, a truce was called
Cuantas veces cabe el 9 en el 45