a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Which Product is equal to 4? A) 4 x 11/10 B) 4 x 2/3 C) 4 x 5/8 D) 4 x 5/5
helpl please urgent!! plzzzzzzzzzzzz
I need to send this in ASAP
What was the first example of a budget priced home suburb
Evaluate. (23)6 Enter your answer as a fraction in simplest form by filling in the boxes. $ correct answer gets brainliest and no links!
U-turns are generally legal in an intersection unless _________
HURRY PLEASEEE!!! In his analytical essay about "The Zoo," Jaime wrote about his own father who was a soldier in Iraq, and concluded that any child of a soldier
express your wishes in the following situations in three different ways.use i wish\if only​
Is the phrase ( Moving back 5 spaces on a game board) negative or positive
How can I summarize a passage or a story