ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Two stones of equal masses are dropped from a rooftop of height h one after the other . their seperation distance against time will:______
Rohan bought a motorbike for rupees 5675 and spent 453 rupees on its repiar. Then he sold it for 1265. Find out the profit or loss he made.​
Peter runs 200 m in 30 s, while his sister Eva runs 300 m in 36 s. a) Who is the faster runner? Explain how you can tell. b) At the same rate, how far will each
Which of the following best describes how farming was adopted? A' Farming was adopted unevenly. B' Farming was adopted completely. C' Farming was adopted linear
What is a 'call to action' in regards to persuasive speaking?
Which is the first siimple molcules of food produced during photosynthesis?
A company had $6,992,000 in net income for the year. Its net sales were $15,200,000 for the same period. Calculate its profit margin.
it states us to compare two columnsplease help me​
Dans chaque cas réduire l'expression 2x-3+8-4x+x²
Find the value of 2n-3 – 4 =10