mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

The equation p= 2.5m + 35 represents the price p of a bracelet, where m is the cost of the materials. The price of a bracelet is $115. What is the price of the
what is marble canyon known as today
An adult ticket to the zoo cost $20,and a child's ticket cost $10.how much will it cost for mr. And mrs.brown and their four children to get into the zoo?
What is a basic requirement that a scientific hypothesis must have?
Which best describes the political contribution of Charlemagne? a. He broke relations with the Byzantine Empire to secure papal support. b. He maintained an e
how to write 2.789 in word form
A persn uses 750 kcal on a long hike. Calculate the energy used in both units: a. joules b. kilojoules
Which of the following people best represents the global spread of US culture through the entertainment industry? John Steinbeck Langston Hughes Marilyn Monroe
Which of the following statements is incorrect: Select one: a. Eli Whitney invented the cotton gin. b. Eli Whitney became very rich because of the cotton gin.
How do the symptoms of depression compare to those of attempted suicide?