kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

napisz wlasnymi slowami w jaki sposob wypelniasz najwazniejsze srodki do nawrocenia: modlitwa, post, jalmuzna
Can someone help me? Any mathematicians? I'll give you the brainliest and points
Assume the method dosomething has been defined as follows: public static void dosomething (int[] values, int p1, int p2) { int temp = values[p1]; values[p1] = v
What is endosperm? what is endosperm? the female portion of a flowering plant the male portion of a flowering plant the leaves that are a part of the embryo tis
a baseball coach uses a pitching machine to simulate pop flies during practice. the quadratic function f(x)=-16x^2+70x+10 models the height in feet of a basebal
Why did conflict in Italy continue even after unification?
A speech community is a group of people who speak the same language
"As busy as a bee" is an example of a _____. simile metaphor couplet
You and your friends want to rent a limo on prom night. The limo costs $75 per hour plus a $50 booking fee. You have $350 to spend. How many hours can you hav
Ax 2012 where does the instancerelationtype come from