777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

How can you convert 6 quarts to gallons?show your work​
A body initially moving at 0.500c with respect to a stationary observer disintegrates into two fragments that move in opposite directions relative to the centre
A ball is thrown with a speed of 20 m/s at an angle of 40o above the horizontal from the top of a 22-m tall building. It hits a neighboring building 3.25 s lat
Prism A and Prism B are rectangular prisms. Prism A is 3 inches, by 2 inches, by 1 inch. Prism B is 1 inch, by 1 inch, by 6 inches. Select ALL statements that a
This is the process of cell reproduction where cell splits into two daughter cells.
The taxi fare in Monopolis City is $1.50 for the first 1 mile and additional mileage charged at the rate of $0.25 for each additional 12 mile. How many miles ca
why did most state constitutions include a bill of rights?
11. Why might a person with mitochondria not be able to play sports or participate in P.E?
A 50 gallon tank is halfway full of water when it begins to leak at a rate of 3 gallons per minute. Write an equation that provides t , the number of minutes it
Another word for “ I’m also like other”