westfallfamily9906 westfallfamily9906
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 12Kg of chicken feed cost 20 how much would 5kg cost?
and what is the unit rate? ( price per 1 kg)

Respuesta :

kyael06
kyael06 kyael06
  • 08-04-2022

Step-by-step explanation:

if you 12kg cost 20 what about 5kg that will be 5kg×20÷12kg= 8.33 when you round of to the nearest hundredth this is the price of 5kg

sorry but i dont think i know how to answer the other question i have done what i only know thankyou

Answer Link

Otras preguntas

What happened to the murderer? What does his death say about the beliefs of the Omaha tribe? Explain your answer using textual evidence.
A 250-pound person would use a Type 1 ladder even if he were carrying a load with him. true or false
What needs to be included in the label for each axis of a graph?.
PLEASE ANSWER THIS SOMEONE ITS URGENT THANK YOU
How is Carbon returned to the atmosphere? Choose 3​
translate he will tell you into spanish by filling in the missing letters _t_di_á
Write don't or doesn't. she ........... do her homework.​
how do i do this i will give you 100 points
On Monday, Homeroom 104 turned in 64 canned goods. This is 17 less than the number of canned goods Homeroom 106 turned in. Select the equation that could be use
✏️ ~ Describe the process of binary fission in prokaryotes.