agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

State whether a dilation with the given scale factor is a reduction or an enlargement. 3. k = 1.25 5.k=5/4 6.k=0.85
Solve the equation, 2x + 1 = 3, for x. Which of the following properties of equality did you apply? Question 5 options: A) Subtraction and division B) Subtracti
5. What metaphor did Las Casas use to describe the natives and where does this metaphor come from?
Please help me with all I will mark you brainly
Can someone help me out with this question fast!?!?!
what is 6,389 divided by 27
Can someone help me out with this question fast!?!?!
What measurement could be the length of a pool?
At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?
Mrs. Bowlin organized the glue sticks into 7 bins. How many glue sticks were in each bin? ANSWER QUICKLY PLEASE ANYONE