Serenity11037
Serenity11037 Serenity11037
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

if this is possible to solve please help me

if this is possible to solve please help me class=

Respuesta :

Edood
Edood Edood
  • 04-03-2022
Soda = x
Popcorn = $2.75 + x

4(x+2.75) + 4x = $49
4x + 11 + 4x = $49
8x + 11 = $49
8x = $38
x = $4.75
1 Soda = $4.75

1 Popcorn = x + 2.75
4.75 + 2.75 = $7.5
Answer Link

Otras preguntas

Which is the better buy? 5. 1 lb of apples for $1.98 or 3 lb for $6.95
As part of my presentation, I read my class the final stanza of the poem and then performed a critique.
A garden is in the shape of a semicircle with a radius of 25 feet. Fencing is placed around this garden. How much fencing, in feet, is needed to go around this
Explain the factors that affect the sounds we hear.
Answer please. ʕ•ﻌ•ʔ​
Which equation has the following: Center (0, -3) and radius [tex]\sqrt{11}[/tex]
TIME PLEASE HELP. IF YOU GET IT RIGHT I WILL GIVE BRANILIST. 100 POINTS What does Mills say that people feel their private lives to be? Question 1 options: A. s
Convert 21/44 to decimal.​
¿Cuáles son las rutas comunes en la transmisión de los agentes causantes de las enfermedades respiratorias y la TBC?
Please help!! I'm super confused