schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

Which physical change takes place when an igneous rock turns into sedimentary rock? A- pressure increases B- deformation C- weathering D- temperature decrease
11.48 divided by 3.28? I am not sure how to divide it out. I know to move decimal
How did the government regulations impact the lives of civilians
Can someone give me a hand
Given that u={2,3,5,6,8,9} and A={2,6,8} the a’ is
What might cause average global surface temperature to rise and fall from year to year
How many moles of oxygen are required to react completely with 14.8 moles of aluminum?
Tara borrowed $12 from Todd. After she received her allowance, she was able to pay him back $5. How much money does Tara still owe Todd?
Now that you have worked through a lot of material that includes these basic patterns, and you have compared grammatically correct and incorrect sentences, writ
What did segregation affect in America? A.schools B.hospitals C.transportation D.public parks E.All of the above