tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

Help Please, Will Give Brainliest
in this system, potential and kinetic energy are___proportional
In the subsection Still Suffering, how does the author support the claim that the toxic dust cloud caused cancers to occur in those who breathed it? A. The auth
what is ... I am very confused plz help me.
Compare the proportional relationships. Which represents the greatest price per pound for walnuts?
At what age can humans usually show math abilities? Explain a little about what you found.
8. An empty toy train car of mass 50 kg coasts along at 5 m/s. A 10-kg toy is suddenly dropped vertically into the car. Find the speed of the car immediately af
Help pleasssseeee......(do all pls)
ARE ENTERPRENUERS AGGRESSIVE CATALYSTS FOR CHANGE WITHIN THE MARKETPLACE. TRUE OR FALSE?
If a = b /c-b , find the value of b when a = 3 and c = 10 *3 pointsa) 7b) 7 whole 1/2c) 83) If S=4πr^2 , find the value of S when r = 10 whole1/2. *3 pointsC) 1