ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

please help !!! problem in the picture
Solve the problem by entering and solving an equation. A rectangular picture frame has a perimeter of 58 inches. The height of the frame is 18 inches. What is t
HELP PLEASE DONT GUESS :( ILL GIVE BRAILY
Help please. Algebra.
Michele has visited 30 lighthouses in Virginia and Maryland. Twenty percent of the lighthouses were in Virginia. How many more lighthouses did she visit in Mary
ALL OF THEM FOR BRAINLIEST
what idea was the basis for rome's system of law
Emily hires someone to walk her dog during the day. The cost for 2 walks is $9.00. What is the cost for 5 walks?
h + 9.3 = −9.3? please solve it for me
A hurricane passes through the Gulf of Mexico and destroys many of the coastal regions of Northwest Florida, Which of the following is a likely impact of this c