ValkyrieR
ValkyrieR ValkyrieR
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

Heyaaa, can you help me out? I'm not exactly sure how to go about solving this.​

Heyaaa can you help me out Im not exactly sure how to go about solving this class=

Respuesta :

whi622386 whi622386
  • 02-03-2022

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

if youre paying 9.60 in tax and the tax is 20% you have to find out what 9.60 is 20% of

and 9.60 is 20% of 48

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-03-2022

cost be x

[tex]\\ \rm\hookrightarrow 0.20x=9.6[/tex]

[tex]\\ \rm\hookrightarrow x=9.6/0.2[/tex]

[tex]\\ \rm\hookrightarrow x=48[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

1. One yard is equal to 3 feet. How many yards are equal to 207 feet? Show your work Answer quick PLZZ no website
is warming up important before doing an intense exercise or work-out? Wh?​
Two point charges are placed on the x axis. 4 µC at x = 0.2 m and -5 µC at x = -0.2 m. Determine the magnitude and direction of the electric field on y axis at
The salary of college professors from more than 25,000 universities and colleges in USA is normally distributed with a mean, $85,900 and its standard deviation,
For given kite, find x Show all the work
Help me !!!! Pleaseee!!
A package of 8 batteries costs $4.72. What is the cost per battery? (hint:find the unit cost, or the cost of one battery
Find x and y by using the image
I NEED HELP please help me
How did the fugitive slave act of 1850 lead America into a Civil War. Paragraphs please