nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

as ambient temperature decreases, metabolic rate in an ectotherm decreases to maintain body temperature.
you need vitamins to use the carbohydrates, fats, and proteins you consume and to sustain numerous chemical reactions in your body.
Why would it be better to be in a partnership?
Simplify the expression
Someone picks up a card that has 2 carbohydrate molecules that are bonded on it and asks "excuse me, but I think you dropped your name tag?what is the joke here
I don’t understand the question 2 for this math equation.
Do you believe the patricians shared enough power with the plebeians? Explain your answer.
write a statement that assigns finalresult with the sum of num1 and num2, divided by 3. ex: if num1 is 4 and num2 is 5, finalresult is 3. java
What are some amino acid residues found in DNA Polymerase? 50 points + Brainliest
In the square pyramid below, line segment AB is parallel to line segment ___.