braydenbauer100 braydenbauer100
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a pizza place, a large pizza cost $7.50 and toppings cost $0.50 each. Write an equation the can be used to represent the cost of a pizza, y, which x toppings.

Respuesta :

TheMathCat
TheMathCat TheMathCat
  • 01-03-2022

Answer:

y = 7.50 + 0.50x

Step-by-step explanation:

y is equal to money cost for pizza, 7.50 is the large pizza, and 0.50x is the cost per topping on the pizza.

Answer Link

Otras preguntas

Question 19 points) The chart below shows the physical properties of various objects that are dependent on the amount of matter. density mass + volume Complete
Please help me on this. It's due Monday...​
what is the ratio of apples to pineapples A: 2:3B: 3:3C: 1:1D: 3:1Help me pls asap
Businesses improve the quality of life in their communities by
Choose the correct statement consider to expression A The product or one rational number and one weational number is rational The product of one rational and o
Share £65 in the ratio 3:2
what is egg and it's uses​
Which of the following is a rational number? (5 points) square root of 15, square root of 16 square root of 17, square root of 18 square root of 15 square root
Use the Given information to find the indicated angle measure.SHOW WORK PLEASE​
A major reason the Radical Republicans opposed President Abraham Lincoln's Reconstruction plan was that his plan 1. demanded payments from the south that would