ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Which was an advantage held by the South over the North at the start of the Civil War? A. It's slave population was willing to fight to preserve the plantatio
What was the landscape like in Mesoamerica ?
Geopolitics play an important role in the Middle East today because of its (1) fertile soil and favorable climate for cash crops (2) navigable rivers and diamon
There are 8 students in a small class. To make a team, the names of the 2 of them will be drawn from a hat. How many different teams of 2 students are possible?
Janna’s target heart rate zone is 140bpm - 182bpm. Amy’s target heart rate zone is 140bpm - 186bpm. Jill‘s target heart rate zone is 146bpm - 186bpm. Christi zo
What is 3 1/4 million in scientific notation
Which factor was the most important in affecting Paleolithic humans’ lives? health climate floods group size
What is the amazon river used for?
Which ordered pair is a solution for 4x - 3y = 6?
Which factor was the most important in affecting Paleolithic humans’ lives? health climate floods group size