hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

Joel earns $1,700 per month. If he spends $425 on rent each month, what percent o his income does he spend on?
darwin's theory of evolution explain the concept of “survival of the fittest.”
Read the sentence. I will probably go to the car show again. What is the verb phrase? A. to the car show B. I will C. will go D. probably go to
suppose you want to delete an existing file from within word what would you do
What's a proposed set of statements that attempt to explain a natural occurrence?
es el sodio bueno para la salud?
solve 732, 178 167-542, 137=
Find the derivative of f(x) = 6x + 2 at x = 1.
how did the u.s. government hope to make money from the indian removal act? select the best answer from the choices provided. by charging american indians for t
how do you ensure that your files are kept private on your computer?