Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Who thought that governments should be headed by philosophers?
If you wanted to increase the gravitational force between two objects what would you do
It is useful to think of a photon as a packet of
What is the Driving force in capitalism? A) government regulation B) consumer sovereignty C) private property rights D) profit motive
plz help me with this
What was the strongest fact confirmed by Ferdinand Magellan’s expedition around the world? A.The Earth was not flat but could still not be sailed around. B.The
The ratio of boys to girls at a movie is 4 font size decreased by 4 : 7. If there are 21​ girls, how many boys are at the​ movie?
After contact with the Europeans in the 1500s millions of native people Did what
Magnetic field lines around a bar magnet a. are only perpendicular to the magnet. b. spread out from one pole and curve around to the other. c. cross back and f
what substances make up water