whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
why can parents who are heterozygous for type a and type b blood have children with any of the four human blood types?
a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?
How did the depression affect women and children?
There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
1.    How does the friction affect forward motion? Give an example. 2.    Describe two ways to change the frictional force between two solids surfaces. Change t
how might a scientist a determine  whether trait sex-linked by observing the offspring of several genetic crosses
What is the main religion of Latin america
What is a group of organisms that look alike and can reproduce among their selfs ?
True or False along a divergent boundary, two plates slip past each other,moving in opposite directions.