eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Which of the following words is masculine? A. El libro B. La mochila C. La clase D. La silla
The term editing, proofreading, and evaluating are synonymous. True or false
a car is traveling at 5 m/s. how far has it gone in 12 seconds
Jackie was giving a speech on horses. she loves horses and she was excited to talk about horses. she imagined how happy she would be to share the information wi
can anyone help me with this
The primary function of a muscle: a. depends on the type of muscle. b. is to convert chemical energy to mechanical work. c. is to maintain homeostasis. d. is to
divide 28 cans of soda into two groups so the ratio is 3 to 4to
Look at the figure. How many different labeled rays are shown?
How to get the answer and the answer
In 10 years, Roman will be 2 times Seth's age. 5 years ago Roman was 3 times Seth's age. HOW OLD IS SETH??? pleeeasse explaaaaaain!