We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

What is constantinoples government?
John checked his watch and said that it is Thursday, 7 am. What will the day and time be 2006 hours later??? Plzzz I will give you 100 points
Please help, 40 points.
Why is it important to reduce the number of chromosomes in half when forming gametes for sexual reproduction?
A stick 2 m long is placed vertically at point B. The top of the stick is in line with the top of a tree as seen from point A, which is 3 m from the stick and 3
What are synonyms for the word “mechanical”?
When two movable joints meet at a joint, their ________ do not touch one another.
The extermination of an entire targeted population is called GENOCIDE
Simplify (2^5/3^2)^4 A. 2^20/3^8 B. 2^9/3^8 C. 8^5/12^2 D. 2/3^2
can anybody please help me fill in these blanks?? thank you so much if u can!