forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

WORD retort ROOT: -tort- "twist" candid MENTOR SENTENCES 1. His grumpy retort made me sorry I had asked the question. 2. I fired off a retort so clever she coul
5 +6 equals a totalof wait
Why would water, sand, etc NOT be in the lungs if a person was dead before they entered the water?
A rectangle has a perimeter of 42 feet and a height of 14 feet. What is the length of the base?
What statistical method summarizes large amounts of data
Question 1/2 Tails7!
I need help ASAP please! I'm taking an assessment and I'm having trouble with a couple questions :c (WHY IS HIGHSCHOOL GEOMETRY SO HARD RAHHH).
La suma de dos número es 9 y la diferencia es 9
Read the excerpt from Robert Yates’s notes from the Constitutional Convention on June 11, 1787. Mr. Wilson was of opinion, and therefore moved, that the mode o
Diameter of circle 8mm. Find exact area and Circumference