mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP 80 PTS!!!! [Tom Sawyer] took up his brush and went tranquilly to work. Ben Rogers hove in sight presently—the very boy, of all boys, whose ridicule he
How many protons are there in a molecule of adrenaline (c9h13no3), a neurotransmitter and hormone?
Which of the following demonstrates how the American government provides for the common defense of the nation?
PLEASE HELP! How would the following insertion mutation of an adenine in the 3rd codon affect the amino acid chain produced in the following sequence… (2pts) O
brainleiest!!! What is the unit rate for 4543.08 km in 52.4 h? Enter your answer, as a decimal, in the box. km/h
Which is the best example of a pioneer species that would be found where a glacier has retreated?
Which type of skin cancer is the least deadli?
What does an upside down triangle mean in math?
Which common mineral is most resistant to both chemical and mechanical weathering?
Which is an example of translational motion?