LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Right after __________, Korea split into northern and southern halves. a. World War I b. the Russian Revolution c. the Cold War d. World War II
Jerry borrowed $4,000 for 5 years at 6% simple interest rate. How much interest is that?
the total revenue is $3,000 cost of goods and is $1500 and total selling expense is $500 what is the profit for the business
Create a television script for a discovery of the scientific revolution. Include key people, ideas, and achievements
what is the medicine for epilepsy?
Calculate the time required for a 6000.-newton net force to stop a 1200.-kilogram car initially traveling at 10. meters per second. [Show all work, including th
What is iron deficiency anemia
A political orientation that favors social progress by reform and changing laws rather than by revolution is called? liberalism, nationalism, socialism, or capi
How much work is done by the force lifting a 0.1-kilogram hamburger vertically upward at constant velocity 0.3 meter from a table? (1) 0.03 J (3) 0.3 J (2) 0.1
An MP3 player draws a current of 0.120 ampere from a 3.00-volt battery. What is the total charge that passes through the player in 900. seconds? (1) 324 C (3) 5