pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Dr. stanley predicts that interviewers who smile at their interviewees are more effective at eliciting honest responses than interviewers who do not. to study t
Explain how beer had civilizing influences and shaped the development of Mesopotamia and Egypt.
A major reason that the slogan “states’ rights” became tarnished in the 1950s and 1960s was that it had been used by
In this problem, y = c1ex + c2e−x is a two-parameter family of solutions of the second-order de y'' − y = 0. find a solution of the second-order ivp consisting
How can you make it clear that measured value of 980 in actually has 3 significant figures?
Which graph represents the translation
An emt uses the abbreviation cpap when speaking to another emt. this is an appropriate use of an abbreviation​ because:
Now, find the value of 316⋅2574⋅32.don't be intimidated by the complexity of this expression. finding this value consists of simply multiplying twice and then d
Whose innovations include the use of assembly line methods to produce consumer goods quickly and inexpensively?
Are the equations -2x=10 and -5x=25 equivalent