prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

what is the main character of just another judgement day?
where did the first of the early civilizations begin to develop?
The ratio of cups of water to cups of milk in a recipe is 1 to 3
in a chemical change one substance will __________ another subsatnce
How does Michio Kaku establish the nineteenth and twentieth centuries as an “Age of Discovery” in “Choreographers of Matter, Life, and Intelligence”? by describ
What brought people's awareness to the plight of the jews??
Which detail best supports the following main idea : Life in France reflex great cultural diversity a A growing portion of the France population is Muslim B
Julian earns $7.50 an hour baby sitting on the weekend last week she babysat for 2.2 hours on Saturday in 3.5 hours on Sunday how much did Julian earn
Which of the statements below is untrue of alliteration? A.Alliteration has repeated, similar sounds that draw attention to the words. B.Alliteration has repeat
Which sentence contains a misspelled word? I prefer the beaches on the gulf side to those on the Atlantic. When will the next rodeos be scheduled for the aren